Matk Patagoonias

Reede, 25. jaanuar 2008, Torres del Paine rahvuspark, Patagoonia, Tšiili

long way behindNeljapäeva hommikul olime El Calafate’s juba organiseerinud omale järgmiseks hommikuks bussipiletid Puerto Natalesesse (Tšiili). Reis pidada kestma 5h ja maksis 50ars (170eek). Reede hommikul ilmume oma kodinatega bussijaama.


Hoolimata sellest, et buss kihutab küngastevahelisel kruusateel pöörase kiirusega, jõuame 5h alles piirile. Piiri ületamine meenutab vanu häid üheksakümnendaid leedu-poola piiril. Kõigepealt Argentiina poolel järjekorras seismine ja paberite täitmine, siis Tšiili poolel sama teema + kogu pagasi käsitsi kaasa tarimine ja läbivaatus.

Nii umbes 7h pärast El Calafatest väljasõitu astume Puerto Nataleses bussist maha ja otse sülle Aartole, kes on otsustanud Punta Arenasesse päevakese edasi lükata ja meile Pto Nataleses teejuhiks olla. Meiegipoolest, väga teretulnud!

Kõigepealt tekitab elevust sularahaautomaadi külastamine, kus nii minul kui Raidol õnnestub välja võtta pea sada tuhat (sic!) kohalikku peesot. Aga mis parata, kui korraliku söögikorra eest tuleb välja laduda 5000 raha ja isegi nii triviaalse asja kui saapalaenutus eest küsitakse 2000 ühikut päevas. Viimati opereerisin nii suurte summadega pooleteise aasta eest Kolumbias, siis sai automaadist suisa pool miljonit korraga välja võetud :-)

Aarto juhatab meid edasi meie hostelisse (Hostal Natales, mugavatel narivooditel 15USD ~ 160 EEK öö, sisaldab korralikku hommikusööki), ja sealt edasi Erratic Rock nimelisse hostelisse, kus jagatavat Torres del Paine matkamise kohta kasulikku infot. Enamik matkalisi on tulnud kohale minimaalselt 4 päevaks ja tahavad teha läbi kuulsa W kujulise matkaraja. Aarto matkas 5 päevaga suisa ümber terve Torres del Paine mägede. Meil on kahjuks kasutada ainult 2 päeva, niiet peame valima mõne lühema lõigu. Otsustame keskmise raskusastmega ca 40km lõigu kasuks. (vt allpool kaarti)

Käime ostame paar kvartalit edasi olevast poekesest kuivatatud puuvilju ja supermarketist matkapäevade tarbeks toidunänni.

worth the pain(e)2 päeva matkamiseks varusin: kuivatatud mangolaaste, kuivatatud aprikoose ja rosinaid, 8 võileiba, pooleliitrise veepudeli, 2 tahvlit šokolaadi, kiir-nuudliroog, kiirputru (sellised, millele kallad vett peale ja valmis). Hommikusöögiks jogurtit. Selleks, et matkates oleks energia tase ühtlane, on soovitav pidevalt midagi näkitseda, mitte piirduda üksikute suurte söömadega. Need kuivatatud puuviljad olid väga head savanni mööde marssides põske pista. Tuleb ainult valida puuviljad, mis gaase ei tekita (nt minu puhul on välistatud kuivatatud õunad). Noh, kui üksi matkata, siis aitab vast väike lisa-reaktiivjõud muidugi kaasa, aga kui mitmekesi koos matkata, siis võib pidev gaasirünnak isegi vabas õhus seltskonnale atmosfäärile halvasti mõjuda. ;-) Vett pole antud juhul ka mõtet väga palju kaasa vedada, meie valitud rajal on piisavalt jõgesid/ojasid, et veevaru täiendada.

Hommikul ärkame kell 6, teeme korraliku hommikusöögi ja pool kaheksa tuleb buss meile järgi, et viia meid Torres del Paine’sse. Buss parki ja tagasi maksab 12000 peesot (270eek). Pargi sissepääs maksab veel lisaks 30USD. Sõidame lõpp-peatusesse “administratsiooni”, kust algab meie valitud matkarada. Ilm Torres del Paines on väga muutlik, ühes päevas võid kogeda kõiki nelja aastaaega. Seega tuleb vastavalt ka riideid kaasa võtta. Minul on kaasas varusärk ja pesu, pikk pesu, 2 paari sokke, soe vest, sviiter, talvemüts, kindad, jope, lühikesed püksid, toidukraam. Seljas õhku hästi läbilaskvast materjalist särk, peas nokats ja päikeseprillid, jalas teksad ja laenatud matkasaapad.

Täna õhtuks peame jõudma 29 km kaugusele Grey liustiku külje all olevasse Grey laagripaika; vahepeatuse plaanime teha 18km peal Pehoe Grande laagripaigas. Grey laagrisse peame kindlasti jõudma, sest magamisvarustust me kaasa ei võtnud ja arvestame sellega, et saame Grey’s telki/magamiskotti/madratsit laenutada. Suvalises kohas aga parkida siin ei tohi. Mõned aastad tagasi tegi üks vandersell siin omavalitud kohas laagrit ja tulemuseks oli ca 160km² mahapõlenud looduspargi pinda.

towards the mountainsMeie ees laiub kilomeetrite kaupa suviselt kõrbenud taimestikuga savanni. Taamal on näha künkaid ja nende taga lumiste päkapikumütsidega mägesid. Pistame põske mõned kuivatatud puuviljad, võtame lonksu vett ja hakkame astuma. Kuigi siinkandis on palju matkalisi, on pargi pindala lihtsalt nii suur, et inimesi kohtab vähe. Astun Raidost pisut kiiremas tempos ja astun peagi omapäi. Savann tundub piiritu ja ükskõik mis suunas ka vaatad, ei paista hingelistki. Ainult mina ja SUUR-SUUR imeline loodus. Ma ei ole religioosne inimene, aga sellistel hetkedel ma mõistan, miks meie kauged esivanemad jumala välja mõtlesid.

Raido peatub paar korda, et oma jalgu teipida – tal ei ole saabastega just väga vedanud. Väike märkus kõrvataha tulevikuks – kui plaanin millalgi tõsisemalt matkata, kasutan isiklikke sissekäidud matkasaapaid. Vastasel korral ei jõua ville ja siniseks tõmbunud varbaküüsi pärast kokku lugeda. Seekord on õnneks minu saapad aga väga mugavad. Lausa lust astuda ja päkad haukavad kilmeetreid hundisuutäite kaupa.

climb!Las Carretase laagripaigas, pärast 5km marssimist, näsivad heina hobused ja puu varjus lebotab pargivaht ja seltskond rampväsinud matkalisi. Istume meiegi hetkeks maha ja sirutame jalga. Ühe puu all lesib mõnusalt italiast pärit vanapaar. Mehel on suur hall habe. Mõlemad on heas vormis ja tundub, et see pole neil esimene kord matkamas käia. Räägivad, et tegid W matkaraja läbi väga rahulikult, 9 päevaga. Teised matkalised uurivad, mis meil plaanis. Kortsutavad kulmu, kui ütleme, et peame õhtuks Grey laagripaika jõudma. Pidavat liiga kaugel olema. Me siiski loodame, et me jõuame kohale (muud varianti pole). Täiendame veevarud, vinname kotid selga ja kimame edasi. Siiani oli enamus rada mööda tasast savanni, nüüd aga tuleb juba üles-alla ronima hakata. Vastutasuks aga muutuvad vaated aina kaunimateks.

Pärast eelviimast küngast ennem järgmist peatuspaika avaneb väga väga võimas vaade tervele Torres del Paine mäestikule, mille ees laiub imeilusa sinise veega Lago Pehoe järve vesi. Teiselpool küngast on aga suur Lago Grey järv, mida kaugemas otsas toidab Grey liustik. IMG_3886Matkarada liigub aina järsematele tõusudele, kohati tuleb mööda ähvardavalt kaldus mäekülge poollahtisel kiviklibul edasi liikuda. Viimane küngas ja laskumine Pehoe Grande laagripaika on minule kui kõrgusekartlikule eriti kõhedusttekitav. Aga läbiud ta saab ja Pehoe Grande’sse me tervete kontidega jõuame. Seljataga on nelja tunniga läbitud 18km, ees täna veel (raskemad) 11km, mille läbimiseks hindab kaart 3,5h. Võtame laagripaigas jalad lahti ja loeme villid üle. Minul on seis suht ok, ainult 1 vill kannal. Raidol on raskem, üks vill juba katki läinud. Kuna meil taskulampe kaasas pole, siis seame eesmärgiks enne pimedat Grey laagripaika jõudmise.

Lõik Pehoe Grandest Grey liustikuni on raskem, aga ka pakub kaunimaid vaateid. Rada liigub esmalt 2 km mägede vahel mööda orupõhja, siis aga liigub Lago Grey ja Mäestiku vahele mäeküljele, pakkudes aeg-ajalt hingematvalt kauneid vaateid järvele ning liustikule.

Kella 8 paiku õhtul jõuame rampväsinuna Grey laagripaika, jõuame veel vaevu rentida telgi ja teha kiire õhtusöögi, ennem kui värskes mäestikuõhus
kerge vihmarabina saatel unne vajume. Homme käime siinsamas läheduses vaatepaigas ja alustame tagasiteed.

Läbitud matkarada (salvestatud GPSga) koos mõnede piltidega:

http://maps.google.com/maps?f=q&hl=en&geocode=&q=http:%2F%2Fblog.rubio.ee%2FTorresDelPaine_hike.kml&ie=UTF8&t=h&om=0&s=AARTsJpIjqPPclhnt2jdmcxux9HxvOAnuQ&ll=-51.068154,-73.031616&spn=0.30204,0.583649&z=10&output=embed
Vaata suuremalt
Eriti mõnus on seda vaadata Google Earth’is, selleks klõpsa siia.

Ülejäänud pilte vaata siit: http://flickr.com/photos/rauno/sets/72157603848932227/

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s